Klimatyzatory są coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w gospodarstwach domowych.

Jednak często pojawia się pytanie, w którym miejscu urządzenie powinno się znaleźć, aby wydajnie spełniało swoje funkcje? W końcu każde włączenie klimatyzatora oznacza dość wysoki pobór prądu i nie chcielibyśmy tej energii tracić przez nieuwgzlędnienie podstawowych praw fizyki. Gdzie zatem instalator powinien umieścić urządzenie, żeby klient nie przepłacał i mógł cieszyć się chłodnym powietrzem? 

Na początek trochę teorii

Jednostka wewnętrzna musi być umiejscowiona w takim miejscu, aby obieg powietrza w pomieszczeniu był swobodny. Dlatego właśnie nie może być zasłonięta meblami ani ciężkimi zasłonami. Ponadto, kwestią szczególnie znaczącą dla użytkowników jest niekierowanie strumienia bezpośrednio na osoby przebywające w pokoju. Powietrze z klimatyzatora zazwyczaj osiąga temperaturę kilkunastu stopni celsjusza, a to powoduje wrażenie przeciągu, jeśli przebywamy akurat pod urządzeniem.

Zatem najlepiej, jeśli wydmuchiwane, schłodzone powietrze wymiesza się najpierw z ciepłym pod sufitem, a potem opadnie ku podłodze.

Warto zwrócić uwagę na ilość decybeli, jaką będzie emitować konkretny model urządzenia. Informacje tego typu można znaleźć w instrukcji, dołączonej do produktu. Najcichsze klimatyzatory z oferty to te, których praca wytwarza mniej niż 35 dB(A) (co oznacza hałas na poziomie cichej rozmowy), z kolei najgłośniejsze - ponad 60 dB(A). Jeśli wiemy, gdzie klient chciałby umieścić urządzenie, warto upewnić się, że ten parametr nie stanie na przeszkodzie.

A jeśli chodzi o słońce? Czujnik temperatury w klimatyzatorze nie może być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie może być również ustawiony tam, gdzie temperatura odbiega od tej w pozostałej części pomieszczenia. W takich sytuacjach bowiem urządzenie będzie otrzymywało fałszywe sygnały i będzie starało się dostosować do nich pracę. Może okazać się to dosyć frustrujące dla użytkownika, gdyż ciągle będzie musiał pilnować ustawień.

No dobrze, zatem gdzie zamontować klimatyzację?

Jednostki wewnętrze warto montować na ścianie, pod parapetem okiennym (o ile nie ma tam już kaloryfera), czy pod sufitem.

Ponadto, klimatyzatory kasetonowe można umieszczać nad sufitem podwieszanym.

Warto rozważyć także pomysł przeniesienia urządzenia do innego pomieszczenia, np. technicznego, i połączenia go z rurami, które będą transportować schłodzone powietrze do miejsc docelowych. Plusem takiego rozwiązania jest całkowite wyeliminowanie hałasu.