Firma Alfaco Polska Sp. z o.o. dostarczyła do obiektu 17 systemów optiMist. Jest to energooszczędne rozwiązanie firmy CAREL przeznaczone głównie do pomieszczeń takich jak biura, serwerownie, hipermarkety, hotele, biblioteki czy muzea. Zainstalowane nawilżacze wykonane są w wersji z adiabatycznym chłodzeniem powietrza usuwanego z pomieszczeń w celu podniesienia sprawności odzysku ciepła.

 

Q22 to jeden z najnowocześniejszych budynków biurowych znajdujący się w warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Powierzchnia całkowita na 42 piętrach sięga ponad 91 tys. m², a użytkowa 54 tys. m². W budynku znajduje się 5 kondygnacyjny parking na 350 miejsc. Projekt budynku opiera się na zapewnieniu komfortu najemcom, jak i na zachowaniu najwyższych standardów ochrony środowiska.  Obiekt wyposażony jest w szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Inteligenta technologia i najwyższa jakość kryją się w nazwie "Q", która nawiązuje do słowa "quality", czyli jakość, a także "quartz", ze względu na kształt obiektu przypominający ułamany kryształ kwarcu.

Q22 jako jedna z dziesięciu inwestycji w Polsce posiadająca certyfikat  BREEAM-Exellent, który zdobyto z najwyższym wynikiem wśród krajowych biurowców wynoszącym 79,1%.

optiMist jest to nawilżacz adiabatyczny, którego działanie polega na  atomizowaniu wody w dyszach tworząc mgłę wodną. Zatomizowana woda samorzutnie odparowując pochłania energię z powietrza równocześnie schładzając je. Pozwala to na stosowanie systemu latem do nawilżania powietrza oraz zimą do chłodzenie powietrza.  Główne komponenty systemu:
- stacja (nawilżacz) składająca się z części elektrycznej i hydrauliczną w tym również  pompę łopatkową pracująca w zakresie 4 do 15 bar.  Elementy wykonawcze montowanych bezpośrednio  w centrali (kanal) mamy:
-dystrybutor czyli zestaw dysz i lanc na wspólnej  ramię ( dopasowany do światła centrali) oraz na końcu sekcji  odkraplacze.

System nawilżania  łączy działanie inwertera (regulującego prędkość i wydajność pompy)  i sterowania dwoma elektrozaworami ( konfiguracja zakłada max. dwa stopnie wydajności). Sterownik poprzez elektrozawory  aktywuje  tylko niezbędna ilość dysz ( w zależności od zapotrzebowania). Precyzyjna regulacja pozwala by instalacja pracowała zawsze z optymalnym ciśnieniem i szerokim zakresem przepływu. 

Nawilżacz pozwala na oszczędność energii i ograniczenie czasu chłodzenia adiabatycznego. Dostępny jest w następującej wydajności: 50, 100, 200, 400, 800 i 1000 l/h. System dystrybucji może być odpowiednio dobrany z szerokiej palety wymiarów (personalizowany do konkretnego przypadku) w zależności od wielkości sekcji  gdzie  system jest dedykowany. Podkreślić również należy że OptiMist  pracuje z wodą demineralizowaną, zmiękczoną lub bezpośrednio sieci.

optiMist umożliwia obsługę dwóch obszarów (nawiew /wywiew) za pomocą pojedynczej jednostki, bez potrzeby używania dodatkowego panelu sterowania slave. Dzięki czemu stanowi  ideale rozwiązanie  dla zastosowań pośredniego i bezpośredniego chłodzenia adiabatycznego.