Systemy nawilżaczy heaterSteam firmy CAREL dostarczono do budynku Metropolitan.

Łącznie 15 nawilżaczy heaterSteam z dystrybutorami o krótkiej linii absorpcji ultimateSAM, trafiło do warszawskiego biurowca METROPOLITAN znajdującego się przy placu Piłsudskiego 1-3.

Obiekt Metropolitan to sześciopiętrowy budynek o powierzchni 55014 metrów kwadratowych, z czego największą część zajmuje powierzchnia biurowa - 11347 metrów kwadratowych. Stanowi pierwszy w Polsce i jedyny w Europie Środkowej obiekt klasy najwyższej A (AAA), o której decyduje najlepsza lokalizacja, najlepsza architektura i najlepsze wyposażenie. Budynek zaprojektowany został przez światowej sławy architekta sir Normana Fostera.

Gama nawilżaczy grzałkowych heaterSteam przeznaczona jest do pomieszczeń, w których wilgotność musi być precyzyjnie kontrolowana jak muzea, laboratoria oraz w miejscach, gdzie cykliczna konserwacja musi być minimalizowana oraz gdzie jakość wody nie jest stała.

heaterSteam charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością dzięki tytanowym grzałkom, precyzją do ±1%  punktu nastawy wilgotności oraz wszechstronnością dzięki możliwości pracy z różnymi rodzajami wody.

Nawilżacze z zanurzonymi grzałkami, w odróżnieniu od jednostek z zanurzonymi elektrodami, mogą pracować z wykorzystaniem wody demineralizowanej, ponieważ nie korzystają z elektrycznej przewodności wody. Cykliczna konserwacja może być zatem znacznie ograniczona dzięki niewielkim osadom kamienia. Z drugiej strony, elementy oporowe muszą być stale całkowicie zanurzone w wodzie by zapobiegać przegrzaniu. Dlatego praca nawilżaczy z zanurzonymi grzałkami wymaga czujników poziomu wody  jak i elementów precyzyjnie regulujących natężenie pary poprzez cykle pracy.

W budynku Metropolitan zastosowano system dystrybucji pary ultimateSAM, stworzony by równomiernie i wydajnie dystrybuować parę do central wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Dystrybutor pary ultimateSAM posiada zawór regulujący z elektrycznym siłownikiem i automatycznym zamykaniem w przypadku awarii zasilania. Wyposażony jest w separator cieczy i odpływ skroplin zapobiegające dostawaniu się kondensatu z linii zasilania do zaworu dystrybutora. Dodatkową zaletą jest wykonanie ze stali nierdzewnej elementów doprowadzających parę oraz filtry Y usuwające wszelkie zanieczyszczenia obecne w rurach zasilających.

System  ultimateSAM może używać zarówno pary technologicznej pod ciśnieniem jak i z generatora pary pod ciśnieniem atmosferycznym. W pierwszym przypadku, para dociera do dystrybutora przez zawór regulujący, dzięki czemu następuje rozprężenie do osiągnięcia ciśnienia niemal atmosferycznego. W drugim przypadku, ultimateSAM  podłączony jest bezpośrednio do generatora pary; tutaj regulacja strumienia pary przeprowadzana jest bezpośredni przez nawilżacz. By zminimalizować skraplanie, lance dystrybuujące parę  wyposażono w deflektory aby zagwarantować wyłącznie suchą parę wtłaczaną do centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej/przewodów.

Dystrybutory z izolacją wyposażono w dysze o specjalnej konstrukcji, co sprawia,  że sucha para pobierana jest ze środka dystrybutorów zapobiegając emisji kondensatu do strumienia powietrza. Wykorzystanie dystrybutorów z izolowanymi lancami z dyszami pozwala ograniczyć skraplanie o 30% w porównaniu z brakiem izolacji.

Dystrybutory pary z serii ultimateSAM zapewniają krótką drogę absorpcji pary (około 0,5 m).